محل تبلیغات شما

حقوق اهل بیت (ع) و وظایف ما

غیر از مودت اهل بیت که در قرآن هم آمده است ، در روایات فراوانی حقوق آنان بر عهده ما و وظیفه ما در برابر اهل بیت بیان شده است و ابواب متعددی از احادیث درباره ولایت ، محبت ، مودت و نصرت اهل بیت وجوددارد(16)که فهرستی از آن حقوق و وظایف ، چنین است :

1 - مودت و محبت .

در زیارت جامعه است :

بموالاتکم تقبل الطاعة المفترضة و لکم المودة الواجبة » .

به سبب ولایت شما طاعت واجب پذیرفته می شود و مودت واجب » برای شماست .

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله در حدیثی مفصل ، خطاب به سلمان و ابوذر و مقداد از جمله فرموده است :

صفحه

ان مودة اهل بیتی مفروضة واجبة علی کل مؤمن ومؤمنة . . . » (17)

مودت اهل بیت من بر هر مرد و زن با ایمان ، فرض و واجب است .

امام علی علیه السلام فرمود :  علیکم بحب آل نبیکم فانه حق الله علیکم »()

بر شما باد محبت دودمان پیامبرتان ، که این حق خدا بر گردن شماست .

2 - تمسک و چنگ زدن به آستان آنان .

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله فرمود :  من تمسک بعترتی من بعدی کان من الفائزین » . (19)

هر کس پس از من به خاندانم چنگ بزند و تمسک جوید ، از رستگاران خواهد بود .

3 - ولایت و پذیرش رهبری آنان .

علی علیه السلام فرمود :  لنا علی الناس حق الطاعة والولایة » . (20)

برای ما بر عهده مردم حق اطاعت و ولایت است .

4 - مقدم داشتن آنان بر دیگران .

رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمود : اهل بیتی نجوم لاهل الارض ، فلا تتقدموهم و قدموهم فهم الولاة بعدی »(21).

خاندان من ستارگانی برای اهل زمین اند ، پس از آنان جلو نیفتید ، بلکه آنان را جلو اندازید ، که آنان پس از من والیان اند .

5 - اقتدا به آنان در امور دین و دنیا .

اهل بیتی یفرقون بین الحق والباطل و هم الائمة الذین یقتدی بهم » . (22)

اهل بیت من میان حق و باطل را جدا می کنند و آنان پیشوایانی هستند که باید به آنان اقتدا کرد .

6 - اکرام و احترام نسبت به آنان .

ایها الناس ! عظموا اهل بیتی فی حیاتی و من بعدی و اکرموهم و فضلوهم » . (23)

ای مردم ، اهل بیت مرا بزرگ بدارید ، چه در حال حیاتشان چه پس ازمن و آنان را احترام و اکرام کنید و آنان را بر دیگران برتری دهید .

7 - ادای خمس اموال و درآمدها .

آیه 41 انفال ، خمس را برای خدا و رسول و ذوی القربی و . می داند .

8 - نیکی کردن و پیوند داشتن با آنان و ذریه ایشان .

امام صادق علیه السلام : من لم یقدر علی صلتنا فلیصل صالحی موالینا یکتب له ثواب صلتنا » .(24).

هر کس نتواند با ما صله و پیوند و نیکی داشته باشد با دوستان صالح ما پیوند داشته باشد ، تا برای او پاداش ارتباط با ما و نیکی به ما نوشته شود .

صفحه 20

9 - صلوات و درود فرستادن بر آنان .

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله فرمود : من صلی صلوة لم یصل فیها علی ولا علی اهل بیتی لم تقبل منه » . (25)

هرکس نمازی بخواند که در آن بر من و اهل بیتم صلوات نفرستد ، نمازش از او پذیرفته نیست .

10 - یاد کردن آنان و فضایلشان .

امام صادق علیه السلام فرمود : خیر الناس من بعدنا من ذاکر امرنا و دعا الی ذکرنا » .(26).

بهترین مردم پس از ما کسی است که کار و فرهنگ ما را یاد کند و مردم را به یاد ما فراخواند .

امام باقرعلیه السلام فرمود :  ان ذکرنا من ذکر الله و ذکر عدونا من ذکر الشیطان » .(27)

یاد کرد ما از یاد خداست و یاد دشمن ما ، از یاد دشمن است .

11 - ذکر مصائب و مظلومیت آنان .

امام صادق علیه السلام ( درباره مجالسی به یاد عزای اهل بیت ) : ان تلک المجالس احبها فاحیوا امرنا ، انه من ذکرنا او ذکرنا عنده فخرج من عینیه مثل جناح الذباب غفرالله له ذنوبه » .(28)

صفحه 21

این مجالس را دوست می دارم ، پس امر و فکر ما را زنده بدارید ، هماناکسی که از ما یاد کند یا ما نزد او یاد شویم و از چشمانش به اندازه بال مگسی اشک آید ، گناهانش آمرزیده می شود .

12 - رفتن به زیارت قبور مطهرشان .

امام رضا علیه السلام فرمود :  ان لکل امام عهدا فی عنق اولیائه و شیعته و ان من تمام الوفاء بالعهد زیارة قبورهم » . (29)

برای هر امامی عهد و پیمانی بر گردن دوستان و پیروان اوست و ازنشانه های وفای کامل به این عهد و پیمان ، زیارت قبر امامان است .

نقش اجتماعی و تربیتی زیارت ، آن قدر بسیار است که نشانه کمال حج و زیارت خانه خدا به شمار رفته است و احادیث فراوانی به زیارت اهل بیت وامامان معصوم ، چه در حال حیاتشان و چه پس از وفات ، سفارش کرده است . (30).

امام باقرعلیه السلام فرمود : همانا مردم فرمان یافته اند که سراغ این سنگها ( ی کعبه ) آمده ، آنها را طواف کنند ، سپس نزد ما آیند و ولایت و همبستگی خویش را به ما خبر دهند و یاری خود را بر ما عرضه کنند .(31).

این بعد اجتماعی و ی حج را در زمینه پیوند یاری » و ارتباطولایی » با امامان حق نشان می دهد . پاداشهای عظیمی که برای زیارت

صفحه 22

روایت شده ، بویژه زیارت کربلا و خراسان ، زیارت اربعین و عاشورا ، زیارت از دور و نزدیک ، نشان اهمیت مساله است . زیارت ، علاوه بر آنکه تکلیف مانسبت به امامان است ، نقش محبت آفرینی هم دارد ( بعدا اشاره خواهدشد ) .

رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمود : ایارة تنبت المودة » .(32).

زیارت و دیدار ، مودت و دوستی به بار می آورد .

16 ) از جمله ر . ک : بحارالانوار ، ج 27 ، ص 51 تا 254 .17 ) بحارالانوار ، ج 22 ، ص 315 . ) غرر الحکم ، حدیث 6169 .19 ) اهل البیت فی الکتاب والسنه ، ص 369 .20 ) غرر الحکم .21 ) احتجاج طبرسی ، ج 1 ، ص 198 .22 ) همان ، ص 197 .23 ) احقاق الحق ، ج 5 ، ص 42 .24 ) ثواب الاعمال ، ص 124 .25 ) احقاق الحق ، ج ، ص 310 .26 ) امالی طوسی ، ص 229 .27 ) الکافی ، ج 2 ، ص 496 .28 ) ثواب الاعمال ، ص 223 .29 ) من لایحضره الفقیه ، ج 2 ، ص 577 .30 ) درباره روایات مربوط به زیارت ، از جمله ر . ک : بحارالانوار » ، ج 97 تا 99 ، من لایحضره الفقیه » ، ج 2 ، کامل ایارات » ، عیون اخبار الرضا » .31 ) وسایل الشیعه » ، ج 10 ، میزان الحکمه » ، ج 4 و نیز چهل حدیث زیارت » ، نشر معروف ، ازنویسنده .32 ) بحارالانوار ، ج 71 ، ص 355 .

ذکر و یاد خدا در زندگی ما چه تاثیری دارد؟

با این‌ها مدارا کنیم

حقوق اهل بیت (ع) و وظایف ما

، ,آنان ,اهل ,زیارت ,ص ,ج ,، ص ,، ج ,اهل بیت ,علیه السلام ,» ، ,علیه السلام فرمود ,باقرعلیه السلام فرمود ,امام باقرعلیه السلام

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

کوره میانه